Gondar    

[ Homepage ]  [ English version ]  [ LowRes - Menší Fotky ]

Z letiště bereme minibus (20km) do města (20B/os). Po cestě míjíme odbočku směrem na sudánské hranice. Je to prý 5 hod jízdy autobusem. Odtud jsem podle původních plánů chtěl přijet z Egypta, ale časově by se to nedalo zvládnout :-((. Ubytováváme se v Ethiopia Hotelu. Levné (30B za všechny = 1,3USD/os!) ale dost hard. Jdeme na prohlídku hradu (vstup 50B, videokamera 75B).Jinak počasí ujde, je cca 26 stupňů, více mraků než oblohy.

Je to opravdu pěkný komplex složený z pěti hradů, který nechali vybudovat Etiopští králové. Gondar byl dlohou dobu hlavním městem Etiopie.

 

Dále jdeme na prohlídku "Fasil pool" - vodního sídla krále Fásila. Trochu jsme bloudili, protože hrádek je mimo centrum směrem na letiště. Musíte jít po cestě tak dlouho, až narazíte po levé straně na jakýsi amfiteátr a hned za ním vlevo cca 200m od silnice. Fasil pool je oáza míru a klidu. Děti neotravujou, nikdo na vás nechuláká, je tam chládek, stín, ticho. Ideální místečko na meditaci.

Zpátky jsme to vzali zkratkou přes slumy a tím nabalili na sebe cca 20 dětí. Pak je někdo naštěstí odehnal. Schylovalo se k bouřce a nad městem se objevila až kýčovitá dvojitá duha. No nefoťte to!

Hledali jsme autobusové nádraží mezi šílenými slumy s tržištěm dohromady. Koza tam rodila na ulici ... Bylo už šero a to byl jediný okamžik z celého pobytu v Etiopii, kdy jsem se necítil zrovna "komfortně". Autobusák jsme nakonec našli a dokonce se seznámili z policajtem jménem "Muluken", místním bossem, který nám hodně pomohl. Večer trávíme v hospůdce (pivo 2,75B). Kecáme s místním průvodcem jménem Belay Gida. Starší, moc sympatický chlapík, dal nám spoustu tipů a věděl hodně o Československu. Dělá průvodce na hradě, který je v ceně lístku (nějak jsme si toho nevšimli).

14.11. Noc v hotelu byla dobrodružná. Sice máme pokoj s výhledem na náměstí ale byly tam blechy a hrozný smrdící záchod/sprcha v jednom. V 1hod v noci mi začala očuchávat ucho krysa !! V 5:30 nás už čekal v hotelu Muluken, který nás propašoval přes bránu autobusového stanoviště. Před branou byla sodoma gomora, davy tlačících se lidí. Lístek do debarku stál 10,80B. Batohy dáváme na střechu. V 6:00 se otevírají brány a lidé běží si urvat místo. My už sedíme v buse :-)). Být cizincem má své výhody. Máme první lavici pro tři, naproti sedí chlap s kalašnikovem. Jedeme ke hranicím s Eritreí...

[ Pokračování (Simien trek) ]Náměty a připomínky zde.
© 2001 Roman Garba