Kréta 98    16.5. - 23.5. 98[ Mapa ]  
DEN 6

 Brzo ráno vstáváme a kolem "nekonečných" pastvin jedeme k horskému hotelu ve výšce 1400m. Cestou vidíme kamenná kruhová obydlí původních pastevců. Pár kilometrů před hotelem se cesta mění na pistu (polňačku). Hotel se ukázal opuštěný a s vodou byl taky problém. Počasí přálo.

Vyšší partie obsahovaly sněhová pole. Jeden úsek pod vrcholem byl traverz po docela prudkém sněhovém poli, jinak byl výstup velmi jednoduchý.

Na vrcholku (2456m) stálo kamenné obydlí a byl tam krásný výhled na pobřeží a sousední sněžné hory.

Zpáteční cesta k autu proběhla rychle a my jsme ještě stihli přejet na severozápadní cíp ostrova. Návštěva ruin antického města Formosa byla zklamáním (pár kamenných zídek). Na večer jsme přejeli na poloostrov Kissamos. Asfalt skončil a my jeli po pistě co nejdál.

DEN 7

 Spánek v autě docela ušel. Corsa není zase tak zlá. Jdeme pěšky do zátoky pirátů. Po zdolání menšího hřebínku se nám naskýtá překrásný výhled na toto romantické místo.

Nejvíce se mi líbila neexistence aut. Jediná přístupová cesta byl horský chodník. Trochu jsme se okoupali (voda ale docela studená). Na další část dne jsme se přemístili do klášterů Agia Triada na poloostrově ??. Nejzajímavější byl sestup roklí k moři s opuštěným klášterem a zajímavou jeskyní. Večer jsme jeli do rybářské vesničky Stavros utratit poslední Drachmy za jídlo. Nezapoměli jsme taky na pití a oslavili úspěšnou výpravu. Na na Krétě jsme si oblíbili Retsinu (stolní víno s pryskyřicí borovice).
Poslední den ráno odevzdáváme auto na letišti a letíme zpět do Prahy. Tam nás čekala "jen" 20 stupňová změna teploty.

[ Zpět na začátek ]  [ Hory ]

  Mountains
Náměty a připomínky zde.
© 1999 Roman Garba